30 января, 2023

Народні купальські гуляння в Чернігові

В ніч на 7 липня у чернігівському міському парку культури та відпочинку містяни відзначили старовинне свято Івана Купала. Незважаючи на специфічність деяких язичницьких звичаїв, багато традицій дійшли і до наших днів.

Ольга Журило, голова Чернігівського відділу «Союзу українок»: «Свято Івана Купала припадає на найкоротшу ніч протягом року. Це з 6 на 7 липня. Це час літнього сонцестояння. Спати в цю ніч в жодному разі неможна».

За народними повір‘ями, той, хто у цю ніч проведе усі необхідні обряди, зможе очиститися від усілякої нечистої сили та збагатити своє здоров‘я на цілий рік.

«Обов‘язково треба бути серед людей, перестрибнути через купальське вогнище, стати до хороводу кругом Мареноньки, сплести віночки, пустити їх на воду, поворожити, скупатися в Десні», – каже пані Ольга.

Вже багато років співочий гурт Чернігівського відділу «Союзу українок» відповідає за концертну програму цього свята, та кожного разу усіляко її осучаснює.

«Це вже 32 свято Івана Купала, яке проводиться в міському парку культури та відпочинку. Це свято відродилося ще у 1989 році», – розповідає Ольга Журило.

Конкурси, фаєршоу, пісні про Чернігів, які під час свята звучали у виконанні лауреата всеукраїнських та міжнародних співочих конкурсів, Сергія Гончаренка.

Сергій Гончаренко, співак:«Особисто для мене, це дійство, це просто свято, яке є традицією нашого народу. В традиціях хочеться завжди співати і насолоджуватися святом української народної пісні».

Чимало чернігівців у цей день завітали до Центрального міського парку культури та відпочинку. Хоча деякі не очікували побачити такого колоритного свята.

«Ми вже давно живемо в місті, але перший раз прийшли на це свято».

«Ми не місцеві. Ми приїхали з Чернівецької області. У нас вдома так не святкують це свято».

«Мені дуже сподобалося, що молодь святкує таке свято. Не тільки люди старшого віку, а й молоді дівчата у віночках. Дуже колоритно виглядає. Нам дуже сподобалось. Точно Чернігів запам‘ятаємо саме таким».

До речі, щодо віночка існує також багато прикмет. Наші пращури вірили, що саме у цей час рослини набирають цілющих властивостей. Дівчата плели його з польових квітів та проводили обряд задля того, аби передбачити власну долю. Цьогоріч за традицією народні гуляння завершилися купальським багаттям.

СЮЖЕТ ТЕЛЕКАНАЛУ «НОВИЙ ЧЕРНІГІВ». ФОТО: ВІКТОР КОШМАЛ

Источник