28 февраля, 2024

Notice: Undefined variable: newsever_has_featured_image in /home/obyava/domains/criminal.org.ua/public_html/wp-content/themes/newsever/inc/hooks/hook-single-header.php on line 32

Небезпека переохолодження. Правила для чернігівців

Наприкінці тижня температура, як і прогнозували синоптики, суттєво знизилася. Уже в п’ятницю було зниження температури до мінус14°С, а в неділю мороз може досягнути 18°С. Тому гостро стає проблема переохолодження.

При переохолодженні організм людини втрачає більше тепла, ніж виробляє. Це може відбутися при довгому знаходженні в умовах зниженої температури й високої вологості повітря. Переохолодження організму також провокує затісний одяг чи взуття або одяг «не за погодою».

При легкому ступені переохолодження температура тіла знижується до 32–34 градусів. Шкіра блідне, з’являється озноб, «гусяча шкіра», людині важче говорити. Артеріальний тиск залишається нормальним, а якщо підвищується, то незначно. При легкому переохолодженні можливі обмороження (різних ділянок тіла) 1–2 ступеня.

При середньому ступені переохолодження температура тіла знижується до 29–32 градусів. Пульс при цьому значно сповільнюється (до 50 ударів на хвилину). Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверхневим і нечастим. Нерідко при переохолодженні середньої тяжкості виникає раптова сонливість. Тут можливі обмороження 1–4 ступеня.

При важкому ступені переохолодження температура тіла стає нижчою 31 градуса. Людина непритомніє, пульс сповільнюється до 36 ударів на хвилину. Часто виникають судоми і блювота. Відбувається гостре кисневе голодування головного мозку. Обмороження при цьому ступені переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайну допомогу, настане задубіння і смерть.

При переохолодженні будь-якого ступеня з’являються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань, можливі зміни в головному мозку і судинах. Найсерйозніший наслідок – відмороження частин тіла і кінцівок.

Перша допомога

Допомогу потрібно надавати правильно, аби не завдати шкоду потерпілому.

Людину потрібно доставити до теплого приміщення, зняти одяг та взуття, зігріти, бажано у ванні з теплою водою, яку потрібно доводити до температури тіла (37 градусів) поступово, протягом 15 хвилин. Після ванни – розтерти тіло горілкою, до появи чутливості шкіри. Добре укутати і дати гарячого пиття. Але не каву чи алкоголь, які сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами та порушенням роботи серця.

Обережно з кремом

• У холодну морозну погоду потрібно одягатися багатошарово, так тепло утримується за рахунок повітря.

• Не рекомендується носіння прикрас із металу, оскільки вони охолоджуються швидше тіла, і виникає ризик переохолодження окремих ділянок шкіри.

• Зволожуючий крем, якщо його використовувати перед виходом на вулицю, збільшує ризик переохолодження й обмороження. При сильних морозах косметикою перед виходом на вулицю бажано не користуватися менш ніж за три години. Якщо морози середні, підійде жирна косметика для обличчя та рук.

• Поїжте – так організм краще буде виробляти енергію, необхідну для боротьби з холодом.

• Алкоголь у крові сприяє переохолодженню, провокуючи велику втрату тепла і створюючи одночасно помилковий ефект зігрівання організму зсередини.

• Куріння на морозі робить більш уразливими кінцівки, тому що зменшує циркуляцію крові в ногах і руках.

• Щойно кінцівки починають мерзнути, негайно починайте рухати ними, інакше переохолодження посилиться, і пізніше рухи стануть хворобливими, а шкіра зазнає значних пошкоджень.

• Постійне загартовування організму й раціональне харчування попереджають переохолодження, як і відмова від шкідливих звичок.

Станіслав Михайленко, методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області

Источник