19 апреля, 2024

Notice: Undefined variable: newsever_has_featured_image in /home/obyava/domains/criminal.org.ua/public_html/wp-content/themes/newsever/inc/hooks/hook-single-header.php on line 32

Тариф на тепло у Чернігові буде встановлювати міська влада. Як зміниться ціна?

Відтепер один з двох найбільших постачальників тепла для чернігівців – Облтеплокомуненерго (ОТКЕ) – не вимушене узгоджувати тариф на теплову енергію з Національною комісією (НКРЕКП). Про це заявив колишній керівник підприємства, а нині заступник міського голови Чернігова Віктор Геращенко.

Зміни у законодавстві

Під час наради у мерії Віктор Геращенко повідомив, що НКРЕКП ухвалила постанову, відповідно до якої повноваження з регулювання діяльності підприємств теплопостачання з державного рівня передані на місцевий. Тож тепер тариф на тепло затверджуватиме міська ради, а не держава.

– Повноваження щодо тепла передали на місця. Це і видача ліцензій, і затвердження тарифів, – зазначив Віктор Геращенко.

У свою чергу міський голова Владислав Атрошенко додав, що відтепер всі голови територіальних громад, де є котельні Облтеплокомуненерго, повинні розглянути і затвердити тарифи на теплопостачання.

У Чернігові під дію постанови підпадають підприємства «Облтеплокомуненерго» та «Спеценергоком». Фірмі «Технова», яка орендує Чернігівську ТЕЦ, розмір тарифів і надалі встановлюватимуть у Києві. Затвердження тарифів на водопостачання і водовідведення також залишилося на державному рівні.

Буде швидше і простіше

Втім, передача встановлення тарифів на місцевий рівень не означає, що вартість тепла буде неконтрольованою. На сьогодні, за словами Віктора Геращенко, профільне міністерство розробляє порядок формування тарифу.

Після цього на місцевому рівні відповідно до цього Порядку управління економічного розвитку міста перевірить обґрунтованість розрахунків, які надаватимуть тепловики. А далі виконком має затвердити (чи не затвердити) тариф.

Тобто, загальна процедура залишається незмінною, проте тепловики і місцева влада зможуть оперативніше реагувати на будь-які зміни у собівартості послуги, а не чекати затвердження від Києва.

Нагадаємо, раніше Віктор Геращенко ще на посаді керівника ОТКЕ неодноразово скаржився на те, що якраз через бюрократичні процедури підприємство тривалий час не могло застосувати нові тарифи на тепло і через це працювали у збиток, накопичуючи сотні мільйонів гривень боргу за газ перед Нафтогазом. Тепер ці бюрократичні непорозуміння можна буде вирішити на місці значно швидше.

Що буде з тарифами?

По-перше, вони стануть різними для різних населених пунктів. Справа у тому, що Облтеплокомуненерго опалював житлові будинки, організації, підприємства та установи по всій області. І тариф був однаковим для абонентів з різних населених пунктів.

Але при цьому собівартість усюди була різною. У Чернігові, зважаючи на велику кількість абонентів, вона була нижчою, а у віддалених невеликих містах – вищою. Тобто, за рахунок мешканців обласного центру тариф робили середнім для усіх отримувачів послуг

Зокрема, влітку 2020 року міський голова Чернігова Владислав Атрошенко так пояснював причини того, що тариф ОТКЕ є одним з найвищих в Україні:

– Тарифи ОТКЕ дійсно є одними з високих в Україні, але є специфіка, бо на своєму горбі місто тягне збиткову область, – заявив міський голова і спрогнозував, що у разі від’єднання котелень по області, середній тариф за межами міста зросте як мінімум у 2 рази – до 3500 грн за гігакалорію.

Це, за його словами, пов’язано з тим, що у районах області через невелику кількість абонентів (багато у кого індивідуальне опалення) різко зростає собівартість тепла.

Тепер Атрошенко зазначив, що влада у кожному населеному пункті муситиме самостійно взяти на себе відповідальність за тарифоутворення.

– Від моменту прийняття цього рішення не буде середнього тарифу по області. Він буде різний – у кожному населеному пункті свій, – прокоментував міський голова.

По-друге, міська влада зможе швидше реагувати на будь-які зміни собівартості (ціна на газ, зростання зарплат тощо). Існує ймовірність, що тариф на тепло можуть змінювати кілька разі на рік.

– Ми поточно бачимо економіку підприємств і ми можемо (не прямо, а опосередковано) контролювати тарифну політику через прибутковість або збитковість цих підприємств. Це ми можемо відстежувати поквартально…Можемо тримати руку на пульсі і відразу реагувати, – зазначив Владислав Атрошенко.

Втім, сподіватися на зменшення тарифу чернігівцям наразі не варто. У коментарі для «Суспільного» Віктор Геращенко зазначив, що існуючий тариф ОТКЕ на тепло не змінювався вже три роки. А за цей час значно виросла ціна газу, мінімальна зарплата та інші складові собівартості.

Тож у кращому випадку вартість тепла для абонентів Чернігова залишиться на попередньому рівні за рахунок зменшення обласного тягаря. Конкретніше можна буде говорити лише після ухвалення урядом Порядку формування тарифу та заснованих на ньому розрахунків ОТКЕ.

Буде більше чиновників

Ще один наслідок передачі повноважень на місцевий рівень – необхідність збільшення кількості працівників міського управління економіки, яке буде аналізувати розрахунки постачальників тепла і вирішувати: обґрунтовані вони чи ні.

– Питання тарифоутворення потребує підсилення нашого управління економіки. Коли ОТКе затверджувало тарифи – це було 17 тисяч сторінок обґрунтування. І вони в НКРЕКП реально розглядалися. Тож нам потрібно буде робити більш фахову оцінку, – додав Владислав Атрошенко.

Источник