29 марта, 2024

Notice: Undefined variable: newsever_has_featured_image in /home/obyava/domains/criminal.org.ua/public_html/wp-content/themes/newsever/inc/hooks/hook-single-header.php on line 32

Зробили тарифи разом. Тепер у Чернігові – мітинги

Протягом тижня в різних регіонах Україні пройшли акції протесту проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Не став винятком і Чернігів, де 12 січня чомусь біля ОДА та міської ради зібралося приблизно 150 чоловік переважно літнього віку, аби висловити своє незадоволення. 

Різними методами

У деяких областях учасники акцій протестів перекривали дороги, у деяких (як у Чернігові) обмежилися мітингами біля адміністративних будівель. Натомість в Івано-Франківську та Львові прийшли за адресою – до місцевого облгазу. Також люди протестували в Чернівцях, Сумах, Полтаві, Одесі, Херсоні, Вінниці, Кропивницькому та інших містах. На Чернігівщині до хвилі приєдналися Ніжин і Прилуки.

Глобальна претензія – зростання тарифів на комунальні послуги. Найбільше людей обурює те, що Володимир Зеленський у ході передвиборчої кампанії обіцяв знизити комунальний тягар, а вже після перемоги – у грудні 2019-го – анонсував «цікаве рішення», яке буцімто розробили в Офісі президента та Кабміні і яке мало дозволити знизити тарифи на тепло удвічі.

Саме тарифи на тепло та гарячу воду, які залежать від вартості газу, що стрімко дорожчає, стали для протестувальників основним приводом вийти на вулиці. Ще один «стимул» – скасування пільгового тарифу на електроенергію. Тепер кожен кіловат коштує 1,68 грн, тоді як раніше для тих, хто споживає менше 100 кВт, ціна була 90 копійок.

Спонтанний захід?

Акція в Чернігові проходила без політичних гасел і прапорів, проте за нею чітко можна було побачити вуха «ОПЗЖ». Зокрема, головним ведучим заходу, який відбувся 12 січня у сквері між будівлями Чернігівської міської ради та обласної державної адміністрації, був колишній очільник управління ЖКГ Чернігова Вадим Антошин. Нині він голова місцевої організації «ОПЗЖ», а в жовтні 2020 року претендував від цієї політичної сили на крісло міського голови і посів тоді друге місце, програвши лише Владиславу Атрошенку. Також виступив на мітингу депутат Чернігівської міської ради від цієї партії Віталій Голець.

Акцію також підтримала чернігівська організація «Батьківщини».

Напередодні в соціальних мережах містян запрошували для участі в акції. Цікаво, що обурення чернігівців підігрівали навіть люди, які, якщо вірити їхнім даним, живуть… в Одесі.

Далі буде?

Ще до проведення акції на ранковій нараді в мерії міський голова Чернігова Владислав Атрошенко звернув увагу Служби безпеки України на те, що тарифна проблема – питання національної безпеки. Проте він говорить про інший бік питання: через бюрократичні перепони й неузгодження законодавства підприємства, що виробляють теплову енергію (ТЕЦ, «Облтеплокомуненерго»), та Чернігівводоканал вимушені надавати споживачам послуги за тарифами, розрахованими ще станом на 2019 рік. Через це зазнають величезних збитків. Наприклад ОТКЕ станом на кінець опалювального сезону прогнозно матиме мінус 700 млн грн за попередні роки. У водоканалі прогнозують 48 млн грн збитків, що для підприємства з річним обсягом послуг 180 млн – колосальна сума.

– Ці питання на сьогодні несуть загрозу існування держави України. Я без перебільшення кажу. Це роками неврегульоване питання. Напрацьовуються сотні мільйонів боргів. Це непідйомні для місцевих бюджетів цифри. Є ризики відключення, – заявив міський голова.

Тобто люди обурюються тарифами, які одночасно збиткові й для постачальників послуг. Отже потенційно, коли тарифи піднімуть до обґрунтованих, ситуація може значно погіршитися.

Знову про розгойдування човна

Водночас мер Чернігова звернув увагу й на акції протесту. Його занепокоїло, що люди висувають претензії не за адресою, адже тарифи як на електроенергію, так і на газ (відповідно й на теплову енергію) установлює не міська влада.

– У нас організовано мітинги щодо тарифної політики. Перекриття трас, одночасно в кількох містах. Є за ким там спостерігати. І ті звернення, які заносили до міської ради… Якщо люди виносять питання підвищення ціни на електроенергію та газ до міськради – значить, їх хтось сюди направив. Ставиться на меті дестабілізувати ситуацію в Україні. Ми ціну на електроенергію не встановлюємо. Я переконаний, що 55 з 60 мітингарів знають, що це не питання мерії, але принесли лист до нас, – зазначив міський голова.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль звернувся до Антимонопольного комітету та Служби безпеки України з проханням розібратися з причинами протестних акцій, які проходять в Україні через підвищення тарифів. Як пише «Лівий берег» з посиланням на власні джерела в Кабміні, голова уряду не виключив, що протести відбуваються не тільки через підвищення цін, але й «з метою політичних маніпуляцій»

Такі самі тези щодо сфер відповідальності, як і мер кількома годинами раніше, пізніше на мітингу озвучив і заступник міського голови Олександр Атрощенко, який вийшов до учасників акції протесту.

– Кабмін 28 грудня скасував пільги на електроенергію. Облгази підняли тарифи на газ. НКРЕКП погодила. Все це не узгоджується з міськими радами. Міські ради стають заручниками підвищення тарифів, – пояснив чиновник, але у відповідь почув вигуки «Неправда!» і «Ганьба!».

Чарівна «пігулка» від влади

Вийшов до мітингарів також заступник – голови облдержадміністрації Олександр Савченко. Запевнив, що в уряді та у президента знають про проблему і готують рішення, які дозволять вирішити проблему.

І дійсно, президент дав уряду три дні, аби розробити та втілити механізм, який дозволить знизити тариф на газ. Після цього тимчасово виконуючий обов’язки міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував повернутися до фіксованої ціни на газ. Експерти відразу ж відреагували критикою і заявили, що таке рішення поставить хрест на ринку. Зокрема, інвестиційний банкір та економічний оглядач кількох українських ЗМІ Сергій Фурса зазначив, що це удар по співпраці з МВФ і повернення до схем, вигідних олігархам. А голова ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України Марк Савчук нагадав, що, коли існувала процедура ПСО (покладання спецобов’язків), держава (конкретно «Нафтогаз») не мала права відмовити продавати газ приватним компаніям, навіть якщо ті не гарантували оплату. У результаті – у виграші залишаться олігархи, а в мінусі – державний бюджет. До того ж зникне нинішня ситуація, коли споживачі можуть обирати, у кого купувати газ, орієнтуючись на ціну.

«Одним словом, ми вбиваємо нашу енергонезалежність. Ми вбиваємо ринкову економіку», – резюмував Марк Савчук у коментарі для «Демократичної сокири».

Ще один імовірний варіант «порятунку» – знижка від Росії на газ. Фахівці не виключають, що українська влада прямо зараз домовляється з сусідом-окупантом про це, щоб заспокоїти українців і «подарувати» зменшення тарифу. Що країна-агресор може вимагати натомість – здогадатися не важко.

тижневик "Семь дней"

Источник