18 мая, 2024

Notice: Undefined variable: newsever_has_featured_image in /home/obyava/domains/criminal.org.ua/public_html/wp-content/themes/newsever/inc/hooks/hook-single-header.php on line 32

Повільно, але вакцинуємось: ситуація зі щепленнями проти COVID-19 на Чернігівщині

Минулого тижня, 24 лютого, на Чернігівщині стартував перший етап безкоштовної вакцинації від коронавірусу. До Чернігова привезли 6800 доз вакцини AstraZeneca (Covishield) виробництва індійського підприємства Serum Institute, і того ж дня розпочали щеплення з 10 медпрацівників.

Почуваються добре

Першим у Чернігівській області вакцинували завідувача загально-соматичного відділення з ліжками інтенсивної терапії Чернігівської обласної лікарні – Ігоря Кузіна. За словами лікаря, у нього щеплення пройшло нормально і ніяких побічних ефектів він у себе не помітив.

– Ніяких незвичних реакцій в мене не виявлено. Загалом почуваюся добре і продовжую займатися своїми звичними справами. Вважаю вакцинацію необхідною процедурою з попередження захворювання на COVID-19. Утім, будь-яке щеплення, зокрема проти коронавірусу, може давати тимчасові реакції у вигляді почервоніння в місці введення препарату та легкого свербежу. І я, як й інші медики, яким зроблено цю вакцинацію, ознайомлені із появою можливих реакцій. Але нині в мене жодних подібних проявів. Бажаю всім здоров’я і не уникати щеплень, – зазначив пан Кузін.

Заради колективного імунітету

Станом на 2 березня імунопрофілактику від коронавірусу пройшли 249 медиків області. Серед них був і лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов. Він отримав щеплення четвертим в області і наразі почувається добре. З його слів, на другий день після введення вакцини була невелика слабкість та незначний біль у місці ін’єкції, але все пройшло, а про подібні побічні ефекти всіх було попереджено перед щепленням.

– Почуваю себе добре, як і до вакцинації. Ніяких суттєвих змін у власному здоров’ї не відчуваю. Нас попереджали про можливі побічні ефекти вакцини, все це вказано в анкеті, яку ми заповнюємо перед щепленням та даємо добровільну згоду на це. Одразу, як стало відомо про старт вакцинації на Чернігівщині, я вирішив, що буду щеплюватись. Згідно дорожньої карти щеплень, тим, хто протягом останніх шести місяців перехворів на COVID-19, МОЗ рекомендує відтермінувати саме щеплення. Проте я, знаючи досвід країн Західної Європи, все одно раджу вакцинуватись якомога скоріше. Чим швидше ми всі вакцинуємось, тим скоріше в суспільстві буде колективний імунітет, – розповів лікар-пульмонолог.

У підтвердження слів лікаря говорить в. о. начальника міського управління охорони здоров’я Ольга Малець, яка відзначає, що ситуація в Чернігові щодо захворюваності на COVID-19 протягом минулих двох тижнів, на жаль, показує збільшення. Відмічається зростання середньодобової кількості хворих, кількості зайнятих ліжок у «ковідних» відділеннях та кількості пацієнтів, які потребують кисневої підтримки. Станом на 1 березня на стаціонарному лікуванні перебувало 159 пацієнтів, і половині з них потрібна киснева терапія.

– До мене неодноразово звертались деякі колеги-медики, які сумнівались, чи робити їм щеплення. Я всіх переконував, що вакцинація необхідна, і вони дослухались до моєї думки, – сказав Іван Тельнов.

Вакцина якісна

Щодо самої вакцини Covishield, якою прищеплюють жителів Чернігівщини, то вона індійського виробництва і є копією вакцини британсько-швецької компанії AstroZeneca. Її виробляють в індійському інституті, який є одним з найбільших постачальників вакцин у світі, і мова не лише про вакцини від COVID-19. Цей інститут сертифікований і ВООЗ, і Європейським медичним агентством, а їхню вакцину замовили Велика Британія та Канада. Саме тому в того ж Івана Тельнова не було жодних сумнівів у якості вакцини.

– Чекати якусь іншу вакцину в нас немає часу. Ми щодня маємо велику кількість хворих, а іноді й важкохворих, тому чим швидше вакцинуємось, тим скоріше подолаємо цю пандемію, – зазначив пан Тельнов.

У кожній ампулі вакцини Covishield є десять доз, які потрібно ввести пацієнтам протягом шести годин. У гіршому ж випадку дози, якими не встигли прищепити пацієнтів, потрібно утилізувати. На Чернігівщині, на відміну від деяких інших регіонів України, цінують кожну дозу вакцини та стараються не допускати ситуацій, коли з ампули залишаються «зайві» дози. Таку інформацію нам підтвердив програмний координатор обласного центру громадського здоров’я Володимир Тарасовський.

– Ми слідкуємо за тим, щоб не було розриву доз та її часткової утилізації. Зараз вся вакцина застосовується за призначенням. Проводимо вакцинацію згідно із затвердженим графіком, але прогнозувати точну кількість щеплень ми не можемо. Бувають випадки, коли на щеплення приходять з температурою або не дають добровільної згоди на вакцинацію. Таких людей ми не можемо щеплювати, і тому щодня цифра від запланованого графіка може відрізнятись, – сказав пан Тарасовський.

На даний момент щеплення на Чернігівщині роблять лише медикам, але відповідно до наказу МОЗ тепер щепитись можуть і громадські діячі, лідери релігійних спільнот, діячі культури й спорту та інші персони, які мають авторитет у суспільстві. Окрім Чернігова щеплення проводять і в інших районних центрах області – Прилуках, Новгороді-Сіверському, Ніжині, Корюківці.

– У нас є випадок втрати однієї дози вакцини, але це був розлив, а не через те, що її не встигли використати, –відзначив Володимир Тарасовський.

Хочу вакцинуватись. Що далі?

Вакцинувати в Україні планують усіх віком від 18 років, адже клінічні випробування вакцини на дітях не проводились. Як це відбуватиметься, розповів головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, коли приїздив із візитом у Чернігів.

– Усі, хто захоче вакцинуватися, вакцинуються. Так, є групи ризику і пріоритетність для них, але вже з 1 березня всі люди віком від 18 до 59 років можуть через додаток «Дія» стати в електронну чергу. Їх почнуть вакцинувати після того, коли щеплення пройдуть усі «пріоритетні». Також з цього списку очікування будуть «підтягувати» людей, якщо хтось із першої черги відмовиться від дози. Буде повідомлення або дзвінок оператора з пропозицією пройти процедуру в конкретному місці в конкретну дату та час, – пояснив Віктор Ляшко.

Тому, якщо ви бажаєте вакцинуватись якомога скоріше, завантажуйте мобільний додаток «Дія» та ставайте в чергу, аби захистити себе та найближче оточення від розповсюдження COVID-19.

Еженедельник "Семь Дней"

Источник